Normal Tansiyon ile Hard(yüksek) Tansiyon Gitar Telleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bize sıkça sorulan sorulardan, Normal tansiyon ile yüksek tansiyon arasındaki farklar nelerdir, size açıklamaya çalışacağız. Tansiyon, tellerin akortladıktan sonra gitarınızın üzerinde oluşturduğu basınca denir. Tansiyonu oluşturan başlıca etkenlerden biri, tel çap kalınlıkları, ikincisi ise kullanılan malzeme özelliğidir. Bazı gitaristler gitarlarının üzerindeki tellerin yumuşak, bazı gitaristlerse, daha gergin olmasından hoşlanır.

Normal tansiyon, daha çok yumuşak bir çalım hissiyatı istiyorsanız tercih etmeniz gereken tel çeşididir. Tel çapları yüksek tansiyona göre daha incedir. Bu da, daha basit tabirle anlatmak gerekirse, tellerin gerginliğinin daha az olduğu anlamına gelir. Yüksek tansiyon daha gergin bir çalım hissiyatı istiyorsanız tercih etmeniz gereken teldir. Tel çaplarının kalınlığı, Normal Tansiyon tellere göre daha kalındır. Yine basit bir tabirle anlatmak gerekirse, tellerin gitarınızın üzerinde daha gergin duracağı anlamına gelir. Her iki tansiyon da gitarınızın dayanabileceği basınçlara kalibre edilmiştir.

Yani Yüksek tansiyonlu bir Pitbull tel taktığınızda, gitarınız zarar görmez. Sonuç olarak, kendinize uygun gitar tellerini seçerken şu formüle göre hareket ederek, gitar tellerinizi çok daha bilinçli seçebilirsiniz. Tansiyon arttıkça, ses kalitesi artar, konfor azalır, tansiyon azaldıkça, ses kalitesi düşer, konfor artar.

Gitar Teli Tansiyonu Nedir?

Gitar teli tansiyonu temelde gitar çalarken ortaya çıkan müziğin perdesi anlamına gelir. Gitaristlerin gitar çalma motivasyonları farklılık göstermektedir. Sanat kişinin kendini ifade ediş biçimi iken, gitar açısından düşünürsek tansiyon gitar çalan kişinin duygularını rahatça aktarmalarına olanak tanır. Gitar çalarken ortaya çıkan parlak, canlı veya pastel ses tonları gitar tansiyonunun çeşidine göre belli olmaktadır. Gitar tellerinden ortaya çıkan sesin tonlaması tansiyonun çeşidine göre belli olur. Genel olarak ekstra yumuşaktan sert tansiyona uzanan skalada gitar tansiyonu türleri mevcuttur.

Gitar Tellerinde Tansiyon Türleri

Gitar terlerinde tansiyon türleri aşağıdaki gibidir:
• Ekstra yumuşak tansiyon
• Yumuşak tansiyon
• Normal tansiyon
• Sert tansiyon

Ekstra yumuşak tansiyon ve yumuşak tansiyonlu gitar telleri en tiz sesleri çıkaran tellerdir. Normal tansiyon ise yumuşak tansiyon ile sert tansiyon arasındadır. Sert tansiyona sahip teller ise baskın ve metalik sesler çıkarmada etkilidir. Tansiyonlar genel olarak kullanıcıların gitar çalarken ne tarz bir ses tonu çıkaracağını belirler. Pitbull Strings normal tansiyon ve hard tansiyon olmak üzere farklı ses renklerinde gitar telleri bulabileceğiniz bir firmadır. Gitardan beklentinizi belirleyen gitar telleri arasında tarzınıza uygun olarak seçeceğiniz yumuşak, normal veya hard(yüksek) tansiyon gitar telleri sayesinde duygularınızı rahatça aktarırsınız. Kısacası gitar tellerinde tansiyon türleri birincil olarak sizlerin, sonrasında ise sizleri dinleyenlerin işiteceği ses tonlarını belirlemektedir.

Hangi Gitar Teli Tansiyonunu Tercih Etmeliyim?

Gitar telleri için tansiyon tercihi yaparken kişisel zevkleriniz ön plandadır. Ancak genel olarak yumuşak tansiyonlu gitar telleri daha acemi kişiler için, sert tansiyon gitar telleri ise daha deneyimli kişiler için uygundur. Elbette tansiyonların amacı yumuşaktan sert tansiyona kullanıcıya deneyim kazandırmak değildir. Ancak yumuşak, normal ve sert tansiyon gitar telleri arasındaki farklar arasında kolay çalınabilir olması mevcuttur.

Ekstra Yumuşak ve Yumuşak(Light) Tansiyon Gitar Telleri

Yumuşak veya ekstra yumuşak tansiyon gitar telleri, gitardan daha naif ses tonları yakalamak için ideal olmaktadır. Bu tarz gitar telleriyle tok ve hafif sesler elde etmek mümkündür. Öte yandan çalma kolaylığı açısından yumuşak tansiyon gitar telleri daha uygundur.

Normal Tansiyon Gitar Telleri

Normal tansiyon gitar telleri, ne çok yumuşak ne çok sert; kısacası insanların aklındaki standart kalıba uyan tellerdir. Eğer aşırılıklardan hoşlanmıyorsanız normal tansiyon gitar telleri tercih edebilirsiniz.

Sert Tansiyon Gitar Telleri

Sert tansiyon gitar telleri, daha gergin olması sebebiyle metalik ve yüksek perdede sesler elde etmeye yaramaktadır. Bu tarz teller metal müzik veya flemenko gibi keskin ritimler içeren parçalar çalacak kullanıcılar açısından uygundur.

Akustik Gitar Teli Değiştirme
Pitbull Strings Neden Pahalı?

Bir yanıt yazın

Menü

Sepetim

Close
Viewed

Recently Viewed

Close

Quickview

Close

Categories