Klasik Gitarımıza Hangi Teller Uygundur

Klasik gitar, birçok kişinin gitar deyince aklında canlanan prototiptir. Gitara ilgi duyan herkes zamna zaman klasik gitar arayışına girmiştir. Bu gitar tipini farklı kılan nokta, tellerin yumuşak olması sebebiyle çalan kişiyi yormamasıdır. Dolayısıyla klasik gitar, gitar çalmaya başlayanlar açısından hem kolaylık sağlar hem de diğer gitar çeşitlerine geçiş için ara forma görevi görür.

Genellikle deneyimsiz gitarcıların ilk tercihi olan klasik gitarların telleri, kullanan kişilerin amatör olması kaynaklı olarak hasar görebilir. Böyle bir durumda gitarın telini değiştirmek gerekmektedir. Klasik gitar telleri genel olarak naylon yapısıyla öne çıkmaktadır. Klasik gitar telleri için 4 farklı seri mevcuttur: SILVER, VENUS, GOLD ve COATED. Gitarınız için uygun telleri seçerken, öncelik sıralaması oluşturmak yararlı olacaktır. Bunun için kendimize gitar tellerinden beklentilerimizi sormak gerekmektedir.

Klasik Gitar Teli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klasik gitar telleri genel olarak naylon olmakla birlikte Pitbull Strings gibi yenilikçi firmalar AR-GE süreçleriyle farklı hammaddelerde gitar telleri üretmektedir. Gitar teli, gitardan çıkacak ses tınısını ortaya koymaktadır. Bu nedenle gitar teli deyince birçok kişinin aklına ilk gelen ses kalitesi olmaktadır. Ancak kaliteli klasik gitar teli tercih ederek bu koşulu da içine alacak biçimde doğru teli bulabilirsiniz. Bununla birlikte klasik gitar telleri için en uygun seçeneği tercih etmek için kendimize bazı sorular sorabiliriz:

• En önemli ihtiyacımız nedir?
• Parlak bir ses karakteri mi istiyorum?
• Gitar telinden ana beklentim dayanıklılık mı?
• Yumuşak bir çalım hissiyatı mı istiyorum?
• Gitarı amatör olarak mı profesyonel olarak mı çalıyorum?

Bu gibi sorularla yol haritamızı çıkararak klasik gitar teli seçerken kendimiz için uygun kararı verebiliriz. Klasik gitar deyince akla ilk olarak klasik parçalar çalınan enstrüman gelir. Ancak farklı gitar teli tansiyonları sayesinde günümüzde klasik gitarlarla farklı tarzda parçalar çalmak mümkündür. Bununla birlikte çoğunlukla klasik gitar telleri yumuşak yapısıyla öne çıkar.

Uygun Klasik Gitar Telini Seçmek

Uygun klasik gitar telini seçmek için Pitbull gitar telleri ideal adrestir. Burada kullanım ömrü uzun ve dayanıklı gitar tellerini kolaylıkla bulursunuz. Öte yandan sürekli olarak yenilikleri takip eden ekibiyle Pitbull Strings, Türkiye’nin en iyi gitar tellerini üretir. Amatör veya profesyonel fark etmeksizin tüm kullanıcılar için uygun gitar teli seçenekleri mevcuttur. Yumuşak, normal ve sert tansiyonlu gitar telleri üreten Pitbull sayesinde arzu ettiğiniz ses tınısını rahatlıkla elde edersiniz.

Klasik gitarımıza hangi teller uygundur?

Gitarınıza uygun tel seçiminizi kolaylaştıran Pitbull gitar telleri, sizler için farklı niteliklerle öne çıkan alternatifler sunmaktadır. Bu sayede tekdüze teller yerine beklentinizi birebir karşılayan klasik gitar telini kolaylıkla bulursunuz. Klasik gitar telleri doğası gereği yumuşak çalım hissiyatına sahiptir. Yumuşak bir çalım hissiyatına etki eden en önemli faktör, tel çaplarının kalınlığıdır. Bunu biraz daha açalım; gitar tellerinin paketinin üzerinde gördüğünüz Normal Tansiyon(Normal Tension=NT), Yüksek Tansiyon (Hard Tension=HT) gibi ibareler, tel çaplarının kalınlığını, dolayısıyla gitarınızın üzerinde oluşan tansiyonu(basıncı) gösterir. Tansiyon artıkça, tel çap kalınlığı da artıyor demektir. Bu da daha gergin bir çalım hissiyatına doğru gidişi simgeler. Elbette ki gitar telinin tansiyonu müzisyenin tercihine bağlıdır. Bu noktada daha yumuşak bir çalım hissiyatı istiyorsanız Normal Tansiyon(NT), daha gergin bir çalım hissiyatı istiyorsanız Yüksek Tansiyon (HT) tellere yönelebilirsiniz.

Pitbull klasik gitar telleri, her kesime yönelik gitar teli üretimi yapmaktadır. Bunun için özel seriler çıkaran firmanın klasik gitar teli serisi 4 çeşittir:

• Silver Seri
• Venüs Seri
• Gold Seri
• Coated Seri

SILVER SERI:

Silver klasik gitar telleri, en basit haliyle fiyat performans ürünüdür. Günlük kullanım için tasarlanan Silver model konforlu ve yumuşak çalım hissiyatını beraberinde getirmektedir.

VENUS SERI:

Venüs klasik gitar terleri daha parlak bir ses tınısına sahiptir. Eğer parlak ses tınısı arayışınız mevcutsa, Venüs Serisi klasik gitar tellerini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

GOLD SERI:

Gold seri klasik gitar telleri profesyonel kullanıcılara yönelik olan Pitbull Strings ürünüdür. Bu gitar telleri konfor ve ses kalitesi olarak yüksek standartlar sunar. Tabiri caize Pitbull klasik gitar tellerinin amiral gemisidir diyebiliriz.

COATED SERI:

Coated seri klasik gitar telleri kararmaya karşı diğer tellere nazaran çok daha dayanıklıdır. Böylelikle gitarın kullanım ömrü daha uzun olmaktadır. Ayrıca Coated seri, ses kalitesi ve konfor arayışında olanlar için uygun klasik gitar telleri olmaktadır.

Akustik Gitar Teli Değiştirme

Bir yanıt yazın

Menü

Sepetim

Close
Viewed

Recently Viewed

Close

Quickview

Close

Categories