Gitar Tellerinin Kopmasını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bu yazımızda Gitarınızın tellerinin kopmasına nasıl engel olabileceğinizden bahsetmek istiyoruz. Ancak öncelikle şu soruya cevap vermek gerekir: Gitar Telleri neden kopar?

Gitar teli kopması, gitar kullanıcılarının zaman zaman karşı karşıya kaldığı ve oldukça sinir bozucu bir durumdur. Lakin gitar tellerinin kopmasının altında yatan birtakım faktörler mevcuttur. Gitar teli kopmadan uygun önlemleri almak tellerin kullanım süresini arttırmaktadır. Sonuç olarak gitar tellerinin kopmasına sebep olan hususları ve bunları nasıl önleyeceğinizi öğrenerek gitar tellerinin kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Peki gitar tellerinin kopmasını önlemek için ne yapmak gerekir?

Gitar Telleri Nasıl Kopar?

Gitar tellerinin kopmasını önlemek için yapabileceklerinize değinmeden önce gitar tellerinin nasıl koptuğundan bahsetmek gerekir. Nitekim bir problemin kaynağını ve gerçekleşme biçimini bilmeden onunla ilgili önlem almak imkansızdır. Genel olarak gitar telleri iki şekilde kopmaktadır:

• Ani kopma
• Zamanla hasar alarak kopma

Gitar telinin ani kopması genellikle kullanıcılar teli taktıktan sonra gerçekleşir. Böyle bir durumda kullanıcılar henüz gitarı kullanamadan telleri kopar. Nitekim gitarla sevdiğiniz parçayı çalamadan tellerin kopması oldukça can sıkıcı olsa gerek. Bu tarz kopmaların birincil sebebi tellerin köşeli veya çapaklı metal yüzeye denk gelerek kırılması olmaktadır. Gitar tellerinin uzun vadede kopması ise genellikle tellerin çeşitli sebeplerden dolayı hasar alması kaynaklıdır. Gitar çalarken eldeki terden geçen asidik yapı veya yanlış kullanım gitar tellerinin kararmasına sebep olur. Çoğu gitar kullanıcı teller karardığında telin paslandığını düşünür. Fakat gitar telleri doğrudan paslanmak yerine korozyona uğrayarak aşama aşama bozunmaktadır.

Gitar Telleri Neden Kopar?

Gitar telleri kopma sebepleri genel olarak yanlış kullanım kaynaklıdır. Çoğu gitarist için gitar teli kopması büyük bir kabustur. Bilhassa profesyonel anlamda gitar çalan kişilerin sahne öncesinde gitar tellerinin kopması kişiye dünyanın sonu gelmiş gibi hissettirir. Hele bir de yanınızda yedek gitar teli yoksa…

Gitar tellerinin kopma nedenlerini şu şekilde listeleyebiliriz:

1. Akort Ayarlamasında Fazla Germe
2. Tellerin çeşitli sebeplerle zarar görmesi
3. Çalan kişinin tellere fazla yüklenmesi
4. Gitar tellerinin düşük kaliteli olması
5. Sıcakta tellerin genleşmesi

Gitar telinin kalitesi, uzun süre kullanım için oldukça önemlidir. Elbette ki telin kaliteli olması kesinlikle kopmayacağını garantilemez. Lakin yüksek kaliteli gitar telleri seçmek, gitar tellerinin beklenmedik zamanlarda kopmasına karşı alınabilecek başlıca önlemdir. Gitar tellerinin kopmasına sebep olan diğer durumlar ise genel olarak kullanıcı kaynaklı olmaktadır. Özellikle gitar çalmaya yeni başlayan kişiler arasında akort ederken tellerin kopmasına yaygın olarak rastlarız. Bu nedenle akort ayarlaması konusunda eksiklikleriniz var ise gerekli eğitimleri almak ve deneyim kazanana kadar bu işi uzmanlarına bırakmak gerekir.

Gitar telleri bakımının yapılmaması bizleri tellerin yavaş yavaş yıpranarak nihai olarak mutlak sona, yani gitar telinin kopmasına ulaştıracaktır. Bununla birlikte gitar çalarken tellere aşırı yüklenme gitar tellerinin kopmasına sebep olan bir diğer husustur. Özellikle performans sırasında tellere aşırı yüklendiğinizda gitar tellerinin kopmasını istemiyorsanız yüksek kaliteli gitar teli tercihi etmeniz faydanıza olacaktır. Son olarak sıcakta tellerin genleşmesi sebebiyle teller esner. Düşük bir olasılık olsa bile genleşme gitar tellerinin kopmasına neden olabilmektedir.

Gitar Tellerinin Kopmaması İçin Alınabilecek Önlemler

Gitar tellerinin kopmasını önlemek için sık sık tellerin bakımını yapmak gerekir. Çünkü tellerdeki kir ve birikintiler gitar tellerinin kopmasına sebep olan faktörlerin başında gelmektedir. Bunun dışında insan terinin kimyasal yapısı gitar teline bulaşınca kimyasal tepkime sonucu gitar telleri yıpranmaktadır. Öte yandan yeni nesil gitar tellerinin genellikle korozyona dirençli olduğunu bilmenizde fayda vardır. Elbette ki ter sebebiyle gitar telinin kopmaması, farklı nedenler dolayısıyla da kopmayacağını garanti etmez. Gitarın bakımını doğru biçimde yapıyor olsanız dahi gitarı sakladığınız mekanın nem ve sıcaklık oranı oldukça önemlidir. Gitarı nemli ve sıcak mekanlarda tutmak ilerleyen süreçte tellerin genleşerek yavaş yavaş kopmasına sebep olmaktadır.

Gitar teli kopmasına karşı alınabilecek en önemli tedbir kaliteli ve kullanıcının ihtiyacına yönelik tel seçmesi epey mühimdir. Kaliteli tel seçimi yanlış kullanım sebebiyle tellerin kopmasını tamamen engellemese bile büyük oranda azaltmaktadır. Gitar telinin gitarı çalan kişinin ihtiyacına yönelik olması ise bir diğer önemli noktadır. İnce teller doğası gereği daha kolay kopmaktadır. Bununla birlikte kalın gitar telleri daha sağlam olmaktadır. Lakin sonuç olarak kaliteli gitar teli alarak zevkinize uygun olarak ince veya kalın gitar telleri kullanmanız arasında fark olmayacaktır.

Pitbull Strings Neden Pahalı?
Hangi Gitar Telini Seçmeliyim?

Bir yanıt yazın

Menü

Sepetim

Close
Viewed

Recently Viewed

Close

Quickview

Close

Categories