Gitar Telleri Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Gitar telleri kullanım süresi genel olarak kullanıcılara göre değişmektedir. Bunun sebebi gitar tellerinin kullanım ömrünü belirleyen farklı değişkenlerin olmasıdır. Ana hatlarıyla gitar teli kullanım süresini etkileyen parametreler şu şekildedir: Kullanan kişinin terindeki asitiklik oranı, kullanıcının gitarı kullanma sertliği, gitarı çalma sıklığı ve çevresel faktörler. Teller için kesin bir kullanım ömrü vermek imkansızdır. Ancak genel olarak gitarın tellerini ne zaman değiştirmeniz gerektiğine dair bazı ipuçları mevcuttur. Bununla birlikte ortalama olarak gitar tellerinin 3 ayda bir değişmesi gerektiğine dair uzman yorumları var.

Gitar Telini Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Gitar teli değişim sıklığı genellikle çalan kişiye göre değişmektedir. Teller, gitarın tatmin edici ses çıkarmasını belirleyen araçlardır. Bu nedenle gitar tellerini ara ara değiştirmek epey mühimdir. Değişen teller sonrasında gitardan daha keskin ve parlak bir ses çıkar. Gitar çalarken yüksek verim almak isteyen kişilerin 3 ayda bir telleri değiştirmesi gerekmektedir.

Gitar Telinin Değişme Zamanı Geldiğine Dair İpuçları

• Akord problemleri
• Gitar tellerinde mat görünüm
• Tellerde renk değişimi
• Sertlik
• Dokunduktan sonra ellerde kir kalması

Eğer gitar tellerinde belirgin problemler yoksa gitar tellerini değiştirme sıklığı konusunda özgürsünüz. Ancak gitar tellerindeki bazı problemler, aslında telin değişim zamanına geldiğinin işaretidir. Gitar akordlarında bozulma olması gitar tellerinin değişme zamanının geldiğine dair en belirgin ipuçları olmaktadır. Uzun süredir aynı telleri kullanıyorsanız böyle bir durumda gitar tellerinin esnemesi olasıdır. Gitar telleri esneyince akord bozulmaya başlayacaktır. Kullanım esnasında tellerde sertlik hissetmek, gitar çalarken zorlanmak gitar telini değiştirme zamanının geldiğine işarettir.

Gitar telinin kullanım süresinin dolduğuna dair işaretler her zaman gitarın sesine bağlı olarak ortaya çıkmaz. Bazen fiziksel durum, gitarın telini değiştirmeniz gerektiğine dair alarm verebilmektedir. Genel olarak yeni gitar teli parlak, eskimiş gitar teli ise daha mat görüntüdedir. Bununla birlikte korozyona bağlı olarak gitar tellerinde paslı bir görüntü oluşabilir. Özellikle akustik gitar teli gibi eski jenerasyon tellerde, çalan kişinin terinin bulaşmasına bağlı olarak teller paslanmaktadır. Böyle bir durumda teli değiştirmezseniz ilerleyen süreçte korozyona bağlı olarak gitar teli kopmaktadır. Tüm bunlar gitar telinin aslında kullanım süresinin dolduğunu ortaya koyan işaretlerdir. Elbette ki birkaç ayda bir gitar tellerini değiştirirseniz bu tarz sorunlar yaşamazsınız.

Gitar Telleri Kullanım Ömrünü Belirleyen Faktörler

Gitar telleri kullanım ömrü genel olarak kullanıcının performansına göre belirlenir. Genel olarak gitarı kullanan kişinin ne sıklıkla ve hangi şartlarda gitarı kullandığı telin kullanım süresini belirler.

Gitar Tellerine Zarar Veren Durumlar

• Kullanıcının terindeki asidiklik oranı
• Çalma stili
• Çalma sıklığı
• Çevresel faktörler(Kullanıcının gitarı nasıl bir ortamda çaldığı)
• Gitarın kullanıldığı ortam ile saklandığı ortam arasındaki sıcaklık farkı
• Kullanım sonrası temizlik yapmama

Gitar Telinin Dayanaklığını Arttıran Durumlar

Gitar telleri değiştirme süresini uzatmak için kullanıcıların birtakım hususlara dikkat etmesi gerekir. Tellerin ömrü; gitar telinin türünden, tellerin bakımına kadar geniş parametrelere bağlıdır. Genel olarak gitar tellerini sık sık değiştirmek zorunda kalan kullanıcıların aşağıdaki faktörlere dikkat etmesi gerekmektedir:

• Gitar Telinin Türü: Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte farklı gitar teli çeşitleri ortaya çıkmıştır. Kaplamalı ve kaplamasız teller olmak üzere iki sınıfa indirgeyebileceğimiz gitar telleri; çelik ve nikel, pirinç ve bronz, fosfor ve bronz olmak üzere farklı içeriklere sahiptir. Kaplamalı teller ile kaplamasız teller arasındaki genel fark kaplamasız tellerin paslanmaya dayanıklı olmamasıdır. Başka bir deyişle, kaplamalı gitar telleri için kullanım ömrü daha uzundur.

• Tellerin Bakımı: Gitar tellerinin değişim süresini uzatmak isteyen kullanıcıların gitarın temizliğine önem vermesi gerekir. Kullanıcının teri ve ortamsal faktörler gitar telinin kullanım süresini kısaltmaktadır. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmak istemeyen gitarcıların özel gitar teli temizleyici ile kullanım sonrası telleri temizlemesi mühimdir. Bu sayede gitara zarar veren kir ve yağlar ortadan kalkar. Sonuç olarak gitar tellerinin dayanıklılığı artacaktır.

• Çalma Sıklığı: Gitar tellerinin dayanıklılığını arttıran etkenlerin başında çalma sıklığı gelir. En basit şekliyle, bir kullanıcı gitarı sık sık çalarsa haliyle tellerin kullanım süresi azalacaktır. Dolayısıyla gitar çalma oranı düşük olan gitarcıların telleri değiştirme süresi de daha uzun olacaktır.

• Tellerin Kalınlığı: Genel olarak kalın gitar teli, ince gitar teline kıyasla daha uzun kullanım kapasitesine sahiptir.

Kullanım sonrası gitarı mikrofiber bez ile silmek gitar tellerinde ter kalmasını önleyecektir. Böylelikle tellerin korozyona uğrama ihtimali neredeyse sıfıra yakın bir hal alacaktır. Sonuç olarak gitar tellerinin bakımını yapmak, gitar telleri için değişim sıklığını azaltacaktır. Böylelikle gitar tellerini daha uzun süre kullanarak, tel değiştirme derdinden kurtulabilirsiniz.

Hangi Gitar Telini Seçmeliyim?

Bir yanıt yazın

Menü

Sepetim

Close
Viewed

Recently Viewed

Close

Quickview

Close

Categories